Patron - Wanda Chotomska

180px-Chotomska WandaKiedy mowa o Wandzie Chotomskiej, chciałoby się przytoczyć znany cytat z wiersza Leopolda Staffa: ,,Kim jest ta dziwna nieznajoma, co nas urzeka swoim gusłem?”.

Istotnie Wanda Chotomska swą popularnością przewyższa wszystkie wcześniejsze nosicielki tego imienia. Wystarczy powiedzieć Wanda i od razu ciśnie się  - Chotomska - ale choć jest najpopularniejsza, to skrywa się tu postać tajemnicza i nieznana.

Cóż o niej wiemy? Dostrzega się w niej jedynie autorkę wierszy dla dzieci- ,,poetkę odrzeczną” czyli mówiącą ,,od rzeczy”, największą sławę przyniosła jej dobranocka emitowana w latach siedemdziesiątych w telewizji ,,Jacek i Agatka”.

Zabawne wierszyki same wpadają w ucho, śmieszą i rozbawiają. Poetka na spotkaniach sypie nimi jak z rękawa: np.

,,Wanda Chotomska z radością dziką rymami kłania się czytelnikom!” lub ,,Moja babcia gra na trąbie, a ja dedykacje rąbię”.

Słuchając tego, ktoś mógłby pomyśleć, a cóż to za sztuka tak się wygłupiać? Toteż często pani Wanda wydaje się człowiekiem zabawy jak to określiła jej koleżanka J. Papuzińska : Wanda to coś ,, w rodzaju literackiego motyla, który fruwa tu i ówdzie, spijając z życia to co najlepsze, niezbyt się przy tym trudząc”.

Poczytajcie ,,Remanent”, ,,Gdyby tygrysy jadły irysy”- to sami się przekonacie.

Jednak, gdy poetka znalazła sposób, wręcz patent na pisanie poezji doskonałej, opuszcza tę dziedzinę i zajmuje się pisaniem opowiadań lirycznych przepełnionych  niezwykłą znajomością dziecięcych przeżyć, niepokojów i problemów. W opowiadaniach tych pojawiają się różne niezapomniane postacie.

Następnie osiągając perfekcję w tych małych formach prozy, Chotomska bierze się do pisania poważnych książek popularno-naukowych zwanych edukacyjnymi.

Książki ogólnie nielubiane przez dzieci w wydaniu pani Wandy osiągają wspaniałe wyniki w nienudzeniu dzieci, zaczynają one chętnie czytać o Chopinie, Moniuszce czy Szymanowskim.

Kolejne kierunki twórczości Wandy Chotomskiej to nieco mniejsze formy jak np. piosenki, kolędy, teatry szkolne, libretta muzyczne, przekłady. Co ona jeszcze wymyśli?

Warto również zaznaczyć, że p. Wanda, oprócz tego , że jest pisarzem, jest przede wszystkim człowiekiem troszczącym się o innych i skorym do pomocy, czego najlepiej doświadczyła opolska biblioteka  w trudnych chwilach , gdy wszystko popłynęło z wodą podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku.

Wanda Chotomska jest także poetyckim wędrowcem- wędruje głównie po Polsce promując kolejne tomiki wierszy, bajek i opowiadań, ale też odwiedza liczne szkoły i biblioteki, których jest patronką, a raczej ,,matką chrzestną”- jak sama o sobie mówi: ,,ja nie stonka, nie biedronka i wolałabym, żeby o mnie  mówili – chrzestna mama, a nie patronka” - tymi słowami wpisała się do naszej szkolnej kroniki w dniu nadania naszej szkole jej imienia (23.05.2003 r.).

Co roku w maju organizujemy międzyszkolny przegląd twórczości Wandy Chotomskiej, który cieszy się dużym zainteresowaniem, czasami swą  obecnością zaszczyca nas sama ,, chrzestna mama”.

GTranslate

 
 
images
 
 
 epuap
 
 bezpieczna szkola
 
 
 

 

stowarzyszenie za_glosem_serca

 fsnt

 

 

 

 

licznik

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Polub nas na Facebooku