Działalność

Jednym z wielu działań, jakie podejmuje Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych Za Głosem Serca, jest prowadzenie świetlicy dla niepełnosprawnych absolwentów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Wandy Chotomskiej w Głogówku.

tomy

Możliwe jest to dzięki zaangażowaniu Pań wolontariuszek, które w różny sposób uatrakcyjniają czas naszym podopiecznym. Organizuję zajęcia w taki sposób, aby były one zróżnicowanie i rozwijały absolwentów w różnych sferach. Panie Maria Herla, Sylwia Janik, Ewa Fedorowicz, Anna Pendziałek, Anna Szepsel oraz inni pracownicy Ośrodka prowadzą m.in.

  •  Arterapię– zajęcia plastyczne (malowanie, wycinanie, wyklejanie, modelowanie, szycie i inne), pozwalają absolwentom na wyrażanie swoich potrzeb, zaistniałych konfliktów, opowiadania o tym, co go spotkało ich w domu czy w szkole. Dają również możliwość uczestnictwa w aktywności grupy i współpracowania z nią oraz samodzielnego podejmowania decyzji i eksperymentowania. Są również sposobem na odreagowanie negatywnych emocji oraz zrelaksowanie się.
  • Zajęcia kulinarne, których głównym celem jest umiejętność podziału obowiązków i współpracy w grupie. Takie zajęcia rozwijają umiejętności samoobsługowe (prace porządkowe w pomieszczeniu, krojenie, miksowanie produktów, itp.), umacniają wiarę we własne siły i możliwości. Absolwenci uczą się pieczenia prostych ciast, ciasteczek oraz przyrządzania innych deserów. Zdobywają również umiejętności gotowania prostych dań, przygotowywania sałatek i surówek. Wspólne przygotowanie i spożywanie posiłku sprzyja integracji grupy i wzmacnia bardzo pozytywną atmosferę spotkań.
  • Zajęcia o tematyce religijnej, które pozwalają absolwentom na otrzymanie podstawowych zasad życia chrześcijańskiego oraz prawd wiary, dają również możliwość czynnego i świadomego udziału w życiu liturgicznym i sakramentalnym Przekazywanie treści religijnych dostosowane jest do możliwości naszych wychowanków.

Absolwenci bardzo chętnie uczęszczają w naszej placówce, również w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych, krajoznawczych, terapeutycznych i szeroko rozumianej rehabilitacji, które bardzo często są jedyną odskocznią, od ograniczeń, jakie niesie ze sobą życie niepełnosprawnych.

Dzięki zebranym środkom finansowym od sponsorów dla naszych podopiecznych, członkowie Stowarzyszenia, organizują również różnego rodzaju wycieczki krajoznawcze oraz rehabilitacyjne. Byliśmy na całodniowej wycieczce do Wadowic z okazji „Dnia Papieskiego”, podczas której było mnóstwo atrakcji. Mamy również możliwość cyklicznych wyjazdów na basen, które sprawiają wychowankom najwięcej radości.

GTranslate

 
 
images
 
 
 epuap
 
 bezpieczna szkola
 
 
 

 

stowarzyszenie za_glosem_serca

 fsnt

 

 

 

 

licznik

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Polub nas na Facebooku